Mládě přišlo na svět už ve čtvrtek 23. února ve vyhřívané stáji v pavilonu žiraf, kde ho ráno po příchodu do práce objevili liberečtí chovatelé. Matkou hříběte je sedmnáctiletá klisna, která přivedla na svět již čtyři mláďata, a otcem sedmiletý liberecký plemenný hřebec. „Malá zebra díky vzorné péči zkušené matky zatím zdárně přibývá na váze a prospívá, ale vyhráno samozřejmě stále ještě nemáme,“ říká zoolog Luboš Melichar.

Gepardi štíhlí
Ústecká zoo smutní. Utraceno muselo být i druhé gepardí mládě

Zebra bezhřívá je jedním z pěti poddruhů zebry stepní. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen na území severní a severovýchodní Ugandy, kde podle odhadovaných počtů žije posledních 300 až 400 jedinců. I v zoologických zahradách je k vidění pouze zřídka a její populace, i přes veškeré úsilí zoologů, spíše stagnuje.

„Situace zeber bezhřívých v chovech v lidské péči není příliš veselá. V současné době chová tento raritní taxon pouhých deset zoologických zahrad na světě a za poslední tři roky se rozmnožily pouze ve třech z nich, včetně Liberce. Naše samička tedy bude pro udržení chovné populace, která aktuálně čítá pouhých 38 zvířat, obrovským přínosem,“ vysvětluje Melichar.

Nejasná budoucnost 

V Zoo Liberec přišlo v únoru na svět mládě vzácné zebry bezhřívé, jednoho z nejvíce ohrožených zvířat naší planety.Zdroj: Marta DoležalováPokud se podaří mládě odchovat, v Liberci nezůstane. S největší pravděpodobností poputuje do jiné zoologické zahrady za účelem rozmnožení a posílení tamního chovu. O jeho osudu rozhodnou evropští odborníci v čele s Lubošem Melicharem, který je vedoucí evropské plemenné knihy tohoto silně ohroženého taxonu.

Do té doby mohou návštěvníci malou zebru společně s celým stádem pozorovat ve venkovním sdíleném výběhu s žirafami Rothschildovými, kam v případě příznivého počasí chodí každý den.

Unikátní zmije pavoučí představila plzeňská zoo. Jeden z nejvzácnějších hadů světa je chován v počítači řízeném prostředí, které imituje střídání teplot a další parametry přirozeného biotopu
Plzeňská zoo představila unikát. Zmije pavoučí chová jako jediná na světě

Mezi další přírůstky, které přišly v liberecké zoo na svět v tomto roce, patří například i mládě antilopy koňské, buvolce běločelého, takina čínského, paviána pláštíkového nebo šest pelikánů bílých. „Zároveň probíhá hnízdní sezóna u dravých ptáků a březí jsou i některé samice ve stádech horských kopytníků, a tak doufáme, že další mláďata budou brzy následovat,“ uzavírá Melichar.