„Od nich se pak dostala do útulku. Ten vede žena, která spolupracuje s českou neziskovou organizací. Společně nabízejí adopce i k nám do Čech,“ popisuje Helena Požárková. Zájemci o adopci mají k dispozici fotky, navíc si mohou klást podmínky na povahu psa. „Já jsem si přála, aby mi vybrali fenku hodnou na ostatní psy, děti, kočky a taky aby ráda běhala, protože se věnuji canicrossu,“ říká Požárková.

Španělští chrti galgo
Skončili by oběšeni či zastřeleni. Češi adoptují psy v nouzi z jiných zemí

Ukrajinský útulek buď převáží psy do Čech sám nebo skrze dopravce. Závoz se nedělá po jednom jedinci, ale do Čech přijíždí vždy větší skupina, kterou si nový majitelé postupně na trase rozebírají. Starost s legalizací si dělat nemusí. Aby bylo všechno podle zákonů zajišťuje nezisková organizace, která zařizuje i evropský pas zvířete a další potřebné náležitosti.

Kamarádky od první chvíle

Ačkoli by se mohlo zdát, že psi ve východní Evropě a obzvlášť v útulcích, mají těžký život a nebude s nimi lehké pořízení i kvůli možným traumatům a špatným zkušenostem s lidmi, Helena Dušková měla dobrou zkušenost.

„Většina psů z Ukrajiny je socializovaná. Žijí ve velkých skupinách pohromadě. Překvapilo mě to, protože mi přijde, že v českých útulcích jsou psi více vystresovaní. Gerry ale byla od první chvíle milionová, jen měla trochu více strach z mužů, to ale brzy přešlo,“ vzpomíná majitelka.

Ilustrační snímek
Příběhy neobyčejného hrdinství. Stateční služební psi zachránili životy

„Ukrajina jí dala hodně. Někdy až žasneme nad jejím přemýšlením, je hrozně chytrá a vnímavá. A také je na ní vidět vděčnost za laskavé slovo, pohlazení,“ popisuje. Pozitivní zkušenost z adopcí ze zahraničí si ještě jednou zopakovala. Z Ukrajiny Helena Požárková adoptovala také kočku.