Ale na sklonku dvacátého století se začali vlci do Evropy vracet, protože obyvatelé vesnic se začali stěhovat do velkých měst a vlkům tak uvolnili prostor. V posledních desetiletích se vlci usadili i u nás. Podle přírodovědců jich dnes na našem území žije skoro stovka.

VlkZdroj: Pixabay.comVlk obecný (Canis lupus) je velká psovitá šelma. Postupná domestikace tohoto druhu vedla k vydělení poddruhu Canis lupus familiaris – psa domácího. Původně byl rozšířen po celé severní polokouli, nyní je jeho výskyt omezen – jeho počty radikálně poklesly a na mnoha místech byl vyhuben. Přesto je podle seznamu IUCN veden jako málo dotčený. V Česku byl ve 20. století téměř vyhuben, nicméně ve druhém desetiletí 21. století začaly jeho stavy narůstat.

Vlci dosahují hmotnosti 16 až 80 kg. Žijí ve smečkách tvořených obvykle vedoucím rodičovským (alfa) párem a několika jejich potomky. Živí se různorodou kořistí od hmyzu až po bizony a pižmoně, nejběžnější potravou bývají středně velcí kopytníci. Jejich nepřáteli jsou kromě člověka také tygři a medvědi.

Mají prominentní postavení v lidské mytologii a kultuře, existuje o nich množství pohádek, knih, filmů a ság. Lidé vlky od dávných dob zabíjeli, neboť je považovali za škůdce a báli se jich. 

Zdroj:wikipedia.org

Vyskytují se v horách, ale také v lesích u Máchova jezera nebo v okolí Třeboně. Bát se jich nemusíš, vlci se tě bojí víc. Jsou tak plaší, že zahlédnout vlka je vzácnost, i přírodovědci je sledují hlavně podle stop a snímků z fotopastí.