„V polské části Krkonošského národního parku polští zoologové sledují dlouhodobě se vyskytující smečku. Na české straně hor jsou v poslední době pozorování častá, a to prakticky od Harrachova až po Žacléř,“ říká Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Jelikož setkání s vlkem již nejsou vzácná, a to například i na Broumovsku, je třeba vědět, jak se v takové situaci chovat.

„Když se vám do cesty postaví vlk, nebojte se. Zvíře nejprve zkoumá, zda nepředstavujete hrozbu. Nepřibližujte se, nechte vlka jít. Ponechte mu únikový prostor. Můžete tleskat rukama, zakřičet, aby vás slyšel a uvědomil si, že jste člověk. Pokud váhá s odchodem, můžete na něho hodit hroudu zeminy nebo klacek,“ radí Drahný, jak ideálně postupovat. 

Útok vlků. Ilustrační snímek
Odstřel vlků na Jablunkovsku? Kraj žádost zamítl, šelmy se prý chovají normálně

Ochránci přírody také zdůrazňují, aby se lidé v žádném případě nepokoušeli vlky krmit a ani jim nenechávali žádnou potravu. Pokud máte s sebou v přírodě psa, zabezpečte ho či uvažte na vodítko.

Vzhledem k tomu, že v jiných částech republiky se potravou vlků občas stávají i hospodářská zvířata, i pracovníci Správy KRNAP jsou v kontaktu s farmáři, kteří hospodaří v Krkonoších. Společně hledají řešení, jak jejich stáda zabezpečit před nežádoucí návštěvou této šelmy. „Existují možnosti, jak s podporou z Operačního programu Životní prostředí zabezpečit pastviny proti útoku velkých šelem, a to jak vybudováním kvalitnějších ohrad, nebo pořízením pasteveckých psů. I kvůli nim mějte své vlastní psy v národním parku raději na vodítku,“ vysvětluje Drahný.

Obdiv i obavy

Pokud už hospodáři vznikne škoda, pak má možnost na příslušném krajském úřadě požádat o náhradu škody. Nově se připravuje i možnost čerpat dotaci na újmu za ztížené hospodaření v oblasti výskytu vlka obecného. Nicméně žádné opatření není stoprocentní, ale pouze snižuje pravděpodobnost napadení hospodářských zvířat vlkem.

Chov ovcí - Ilustrační foto
V Česku ubývají ovce po tisících. Farmáři to s vlkem už vzdávají

Vlk má svoje místo v přírodě i v naší kultuře. Vzbuzuje respekt i obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám postupně začíná vracet a plnit svou roli predátora v přírodě. Zkušenosti z Evropy dle odborníků ukazují, že je možné v krajině hospodařit a zároveň zde mohou žít divoké šelmy.