Mezi šestnáctku účastníků se probojovalo i pět týmů z Ústeckého kraje. „Haf, haf, haf, haf,“ ozývá se po chvilce ze sutiny. „Hlásím nález osoby,“ říká do vysílačky Miroslava Pýchová. Její Aron se nemýlí, figurant pod betonovými bloky opravdu je. Psovodka z Chomutovska ho pochválí a rychle posílá dál. Aron pak hbitě prohledává polorozpadlou budovu. Pečlivě a neúnavně.

Karel Šplíchal a jeho čtyřnohý parťák Jerry pomáhali po výbuchu v Bejrútu.
Psi jsou při neštěstích a katastrofách nenahraditelní, říká kynolog záchranář

A co se stalo? V nedaleké budově se chvilku před polednem ozvala mohutná exploze ve skladu s plynovými lahvemi. Výbuch halu zcela zničil, navíc spadlo i několik okolních budov. Další sice ještě stojí, ale jsou hodně poničené, vypráví smyšlenou příhodu rozhodčí.

Domy jsou pobořené, nebezpečí číhá na každém kroku – ocelové dráty, sklo, hory betonu a cihel. Prohledat se musí i okolí. Kolik bylo lidí vevnitř nikdo neví. Až bude mít Aron hotovo na prvním stanovišti, jen pár minut si odpočine a půjde znovu do akce. Dvě velmi náročná hledání ve špatně přístupných sutinách chvilku po sobě, kde se hledá celkem šest nálezů.

Středisko Helppes pomáhá už 20 let
Psi jako pomocníci: Rotvajler ženu opatroval, bernardýn podpíral

Nikdo ale neví, kde jich je kolik. Zjistit, kde figuranti jsou, mohou pomocí čichu jen psi, vidět totiž nejsou, jsou velmi pečlivě ukrytí. Pod sutí a betonem, další pak i ve výšce. Následuje ještě otestování poslušnosti a dovednosti na obtížných překážkách.

Obrovská zkušenost

Šampionát prověřuje připravenost psovodů i jejich parťáků, už jen projít kvalifikací není jednoduché. Tentokrát se Mistrovství republiky Svazu záchranných brigád kynologů České republiky konalo na jižní Moravě, nedaleko Břeclavi. „Jsme s Aronem na mistrovství poprvé. Je to pro nás obrovská zkušenost,“ řekla po dokončení hledání šťastná Miroslava Pýchová.

Při své premiéře nakonec mezi nejlepšími obsadila 12. místo. „Byl to neskutečný zážitek. Bylo to náročné, sutiny obtížné, ale užili jsme si celé mistrovství,“ pokračuje Pýchová.

Štěňata člověku rozumí už po narození, mají to v genech.
Psi se rodí se schopností člověku hned porozumět. Mají to v genech

První sutina byla na výcvikovém trenažéru Boří les, druhá v areálu firmy specializující se na recyklaci betonu a stavebního odpadu. Poslušnost a dovednost se přezkušovala v Kempu Apollo, na dohled od Lednicko-valtického areálu.

„Mistrovství bylo skvěle zorganizované. Pořadatelé odvedli opravdu výbornou práci,“ pochválila Miroslava Pýchová.

Šampionát nakonec ovládl jihomoravský Radek Polák s Dixie. Nejlepší ze Severočechů byla Iveta Katrevová s Image Krásná Lukrécia.