Ňuňák hrál ve filmu Dva lidi v zoo. Obě zvířata si tehdy objednala filmová společnost, do ústecké zoo dorazila s dokumentací, která měla dokládat původ ze zoo v Kambodži. Jenže vyšetřování ukázalo, že se jedná o upytlačená mláďata. Obě zvířata byla v zuboženém stavu.

Čerstvá mláďata bez matky nemají téměř šanci přežít
Pomáhat je třeba s rozumem. Záchrana ježka někdy může vést i k jeho smrti

V nedávné době skončili v péči ústecké zoo také zabavení ještěři trnorepové skalní a několik velkých druhů papoušků. „Důvodem zabavení soukromému chovateli byl nedostatečně prokázaný původ. Jednalo se o ary hyacintové a kakadu palmové,“ dodala Padalíková.

Jiným případem bylo zabavení dvou bílých tygrů Ludvíku Berouskovi.

Zvířata neznámého původu byla umístěna v liberecké zoo jen proto, že shodou okolností tam dočasně byla volná ubikace. Zoologické zahrady nejsou na příjem zvířat, která chovatelům odebere Ministerstvo životního prostředí, zařízené. Jejich úkolem není záchrana jednotlivých zvířat, ale celých živočišných druhů.

Důvodů k zabavení je více 

„Proto je nezbytné dbát na co nejlepší genetickou kvalitu zvířat, což obnáší znát původ chovaných jedinců. V případě zabavených tygřic byl právě neznámý a neprokázaný původ důvodem zabavení. Tygří samice pobyly v liberecké zoo pouze dočasně, než pro ně stát našel trvalé umístění v jedné slovenské záchranné stanici,“ vysvětlila mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

Poraněný čáp si přiletěl pro pomoc k lidem
Potrhaný čáp si přilétl pro pomoc. Záchranáři žasli, že zraněním nepodlehl

Jedním z důvodů zabavování šelem může být nová vyhláška stanovující větší prostory pro chov šelem. Tygr ussurijský musí mít k dispozici venkovní výběh velký nejméně 300 metrů čtverečních, v případě lva jde o 200 metrů čtverečních. Pokud chovatel nové podmínky nesplní, hrozí mu zabavení zvířat.

Zvířata chráněná prostřednictvím úmluvy CITES putují do specializovaných záchytných center. „To ale není ani ústecká, ani děčínská a ani liberecká zoo,“ upřesnila Michaela Jeřábková z Ministerstva životního prostředí a dodala, že pro tyto účely se mají v Česku vybudovat dvě záchranná centra. „Jedno z nich má vzniknout v Liberci a druhé se už buduje v Táboře,“ dodala Jeřábková.