Spát jako medvěd

Přes zimu spí medvědi tzv. Nepravým zimním spánkem. Při něm jejich teplota klesá jen o 3–5 °C, během hibernace se probouzejí a vycházejí z doupěte, samice dokonce někdy rodí mláďata. Medvědí metabolismus dokáže během hibernace šetřit s bílkovinami a močí, díky čemuž zvířata nemusí jíst a nedochází u nich k výrazné ztrátě svalové hmoty. Svaly medvědů ztratí 15 % z původního obsahu bílkovin a 22 % z výkonnosti. Kdyby byl stejnou dobu takto neaktivní člověk, přišly by jeho svaly až o 85 % bílkovin a 90 % původní síly.

Během 1 minuty se hibernující medvěd nadechne pouze 1–2krát a jeho tepová frekvence dosahuje přibližně 15 úderů za minutu.

Ilustrační foto
Největším spáčem mezi zvířaty je netopýr, žirafě stačí dvě hodiny

Kdo je spánkový přeborník?

Svišť hibernuje až 8 měsíců. Čas, kdy je vzhůru, tráví porodem potomků a přípravou na další zimní spánek. Během hibernace se nadechne pouze 2–3krát za minutu a jeho srdeční tep se zpomalí z normálních 120 na 3–4 údery za minutu.
Pravděpodobně „nejdelším“ hibernátorem je plch velký. Tento noční hlodavec běžně spí od října do května, ale v období s nedostatkem potravy dokáže prospat více než 11 měsíců.

Jedny z nejextrémnějších podmínek musí přečkat severoamerický skokan lesní. V laboratorních podmínkách vydrží bez problémů teplotu -18 °C 218 dní. Aby jeho buňky tyto mrazy přežily, musí být obaleny glukózou a močovinou.

Ježek spí jindy než ježková

Samečci ježků se k zimnímu spánku ukládají dříve než samičky, ale na jaře také dříve vstávají.
Tvrdým spánkem tráví ježek přibližně 80 % času z hibernace. Během ní jeho tělesná teplota klesne z 35 °C asi na 5 °C, srdce udeří jen 2–12krát za minutu a dechová frekvence se snižuje z 50 na cca 13 dechů za minutu. Dýchání dokonce občas úplně vynechává.
Čím více ježek snižuje své tělesné funkce, tím méně energie spotřebuje. Během zimního spánku přijde až o 40 % své hmotnosti, takže na jaře má co dohánět…

Jediným ptákem, který vstupuje na delší dobu do stavu podobnému hibernaci, je lelek americký

Víte, že…

…zvířata mohou během hibernace přežít takřka bez kyslíku? Během hibernace klesá tělesná teplota, snižuje se srdeční frekvence a (mnohdy dramaticky) také rychlost dýchání.

…hibernující zvířata se každých pár týdnů probouzejí, aby se zbavila odpadu a najedla?

…arktické veverky mohou během hibernace snížit svou tělesnou teplotu až pod bod mrazu? Studie, dokumentující teplotu těchto hlodavců, udávají -2,9 °C, což je nejnižší zaznamenaná tělesná teplota u savce.

Medvěd, ilustrační foto
Medvěd se probouzí ze zimního spánku, video se stalo hitem sítí

…k hibernaci nemusí docházet jen v zimě? Letní spánek spánek, známý jako „aestivace“, je období klidu (obvykle u hmyzu, plazů a obojživelníků), ke kterému dochází během suchých měsíců, aby živočichové zadrželi vodu a šetřili energii.

…zvířata během hibernace většinou nesní? Během dlouhého zimního spánku je tělo příliš chladné na to, aby produkovalo elektrické proudy související se sněním.

…samci arktických syslů během zimního spánku zastavují produkci testosteronu a zmenšují se jim varlata, aby došlo ke snížení metabolismu? To znamená, že každé jaro po probuzení ze zimního spánku znovu projdou pubertou.
esák

Týdeník Květy - zpravodajsko společenský týdeník pro celou rodinu.
Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu - jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.