Jako předseda právního výboru EP řekněte: Co by se dělo, kdyby Británie nakonec vystoupila z EU?

Čistě právně by musela nejprve britská vláda přijmout rozhodnutí o vystoupení a toto by museli Britové písemně doručit Evropské radě. Od té chvíle běží podle článku 50 Smlouvy o EU dvouletá lhůta, ve které by Británie musela vyjednat jiný status ve vztahu k EU. Pochybuji, že se to dá stihnout, protože pokud by mělo jít o trochu ambicióznější dohodu, tak např. ta mezi Kanadou a EU se tvořila sedm let.

Kdo by na brexitu nejvíc vydělal?

Politicky by získalo Rusko, kterému je jednotná EU o síle půl miliardy obyvatel trnem v oku. V tuto chvíli je Unie jednotná a vyjednává si společně skvělé jednotné podmínky. Ruská ekonomika žije ze 71 % z prodeje surovin, Unie je stabilní a dobře platící partner. Oslabit ji nebo rozložit by znamenalo vyjednat si konečně s oslabenými a rozdrobenými státy lepší obchodní smlouvy a uplatnit v nich svůj politický vliv výměnou za „slevy", jako to dělalo Rusko na Ukrajině. To v Evropě nelze – dokud je jednotná.

A kdo by nejvíc ztratil?

Nejvíc by tratila Unie i Británie. Unie by přišla o silného partnera s realistickým přístupem a silným příspěvkem do rozpočtu. Británie by přišla o trhy, čekal by ji propad spotřeby, výpadek investic a pokles HDP. Časem může Británie pokles vyrovnat, ale bude to záviset na tom, jaký typ dohody s EU si vyjedná. A ochota poskytovat výhody bude na straně EU zpočátku malá, než emoce opadnou.

Opravdu by se Britové izolovali od problémů EU?

Pokud mluvíte o migraci, tak zde si Britové nepomohou. Migrační krize je kontinentální problém, vypukla by i bez existence Unie. 
A navíc – a to se málo ví – Unie nikdy od členských států nedostala klíčové pravomoci k řešení: migrační, azylová a bezpečnostní politika zůstaly převážně v kompetenci jednotlivých států – a podle toho to vypadá. Migrace jen tak nezmizí, musí se složitě 
a intenzivně řešit a musíme do toho jít společně. Ucpat tunel nepomůže.

Co je pro vás ústřední téma kampaně?

Nenávist a strach. Všimněte si, jak už zhruba deset let všechny volby v Evropě ovlivňují nesystémové strany s tématem strachu a nenávisti. Přiživují se na tom profi agentury, které zjistily, že rozpumpovat emoce je snazší než vysvětlit nějaký program. Lidé se nacházejí ve stavu permanentního emocionálního podráždění. Pořád se před volbami něčeho bojí, nebo jsou stimulováni, aby něco nenáviděli. Mezi to „něco" patří dlouhodobě EU.

Ovlivní smrt poslankyně Coxové výsledky referenda?

To si nikdo netroufá odhadnout, ani já ne. Pravda ale je, že se po té tragické události zcela správně zastavila kampaň obou táborů, aby nedošlo k vyvolávání vášní a nenávistných útoků na obou stranách. Tak jako tak zůstane země pocitově rozdělena.

Dotkl by se brexit České republiky?

Británie je významným obchodním partnerem Česka a znovuzavedení obchodních bariér – cla, papírování apod. – by nám neprospělo. Pro ČR je Británie 5. největším vývozním trhem. Celkem 4,9 % českého exportu (loni přes 142 miliard Kč) realizujeme v Británii. Po Německu a Slovensku náš největší obchodní partner. Brexit by nás destabilizoval i politicky, protože by někdo zvedl téma našeho vystoupení z EU a hned by se našly i agentury, které takovou kampaň rády zorganizují. Jak říkám, otevřít láhev s džinem je snadné.

Někteří už mluví o vystoupení Česka z EU, o tzv. czexitu…

Britové by nakonec brexit jakž takž ustáli, mají hlubokou ekonomickou a demokratickou tradici. Nás by to hospodářsky i politicky rozvrátilo. Czexit by byl pořádná rána do vazu naší zaměstnanosti, konkurenceschopnosti a energetické nezávislosti. Střihem bychom měli vyšší nezaměstnanost a drahé jídlo. Žijeme z vývozu a 80 % z toho vyvážíme do Unie.

Jste pro „zůstat", či „odejít"? Myslíte, že jsou referenda 
o tak závažných věcech dobrý nápad?

Jistě pro „ZŮSTAT", a to i přesto, že zblízka různé nedostatky Unie dobře vnímám a rozeznávám. Není dokonalá, je pomalá, často neefektivní a v mnoha věcech nemá kompetence. Ale přináší nám neskutečný blahobyt. Referendum ve stavu, kdy většina lidí už nepřemýšlí ani peněženkou, ale jen emocemi, je úplná pitomost.

KAMIL POLKO